Bakan Açıkladı : Adil Kullanım Kotası Kalkıyor Mu ?

Beklenen müjde bakandan geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, adil kullanım kotası nın 2019 yılında kaldırılacağını açıklayarak on milyonlarca internet kullanıcısını sevindirdi.

İnternet kullanıcıları tarafından geleceği merakla beklenen adil kullanım kotası hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan sevindiren ve beklene açıklama geldi. ‘’Adil kullanım kotası 2019 yılında kaldırılacak’’ diyen Turhan, milyonlarca internet kullanıcısını mutlu etti.

Peki nedir bu  Adil Kullanım Kotası  ? Diğer adı ile AKK

Adil kullanım kotası, sözde ‘bazı’ internet kullanıcılarının interneti aşırı sömürmesi ile sabit geniş bant ağını çok fazla işgal etmesini ve böylece diğer kullanıcıların hakkından alarak internet kalitesini düşürmesini engelleyen bir uygulamadır.

İnternet kullanıcılarının adil kullanım kotası ile ilgili verdiği savaş ise günümüz adil kullanım kotalarının, internet ihtiyacını karşılamayacak kadar düşük seviyelerde olması.Yani belirlenen seviye o kadar düşük ki standart bir kullanıcı bile adil kullanım kotasını aşmadan bir ay geçiremiyor. Yani aşırı sömürme olmasa bile günümüzde hemen hemen herkes Adil kullanım kotasını aşıyor.

Adil kullanım kotasını aşan kullanıcılar internet kullanmaya devam edebiliyor. Ancak 100Mbps internet hızına sahip bir kullanıcı, adil kullanım kotasını aşması halinde bir sonraki aya kadar interneti yalnızca 24Mbps hızla kullanabiliyor. Gerçi 100 Mbs hız alan neredeyse yok ama bunu konunun anlaşılabilmesi için bu şekilde örneklendirdik.

Bakandan açıklama geldi , beklenen belli , istenen belli , açıklamalar ortada artık bir an önce uygulanmasını istiyoruz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.