Android Telefonlarının Yeni Korkulu Rüyası: Anubis

Android telefonların bağışıklık sisteminin Apple telefonlara göre biraz daha zayıf olduğunu biliyor muydunuz ? Android teki Bu zayıflıkları tespit eden bir yazılımcı, tespit edilmesi çok güç olan bir zararlı yazılım hazırlayarak piyasaya çıkardı. Anubis adındaki bu zararlı yazılıma dikkat ! 

Anubis isimli zararlı yazılım, Google Play Store’daki birkaç uygulamanın içine gizlendi. Bulunmamak için bir takım yöntemler geliştirdi. Asıl habere geçmeden önce içinizin rahat etmesi için gerekli bilgiyi söyleyelim. Google bu zararlı yazılımı bulunduran uygulamaları tespit etti ve kaldırdı.

Zararlı yazılımın olduğu uygulamalar, basit bir pil tasarrufu ve kur dönüştürme uygulaması. Üstelik Google uygulamaları kaldırmadan önce uygulamalar 5000 defa indirilmiş ve 70 kadar yorum almış.

Zararlı yazılım gizli kalabilmek için neredeyse hiçbir çaba sarf etmiyor.  Kodlarını çalıştırmak için pusuda hareket sensörünün devreye girmesini bekliyor. Peki Telefonun hareket sensörünün devreye girmesiyle ne mi oluyor ?  Zararlı yazılımları tespit eden “zararlı yazılım detektörleri” sanal bir Android ortamı oluşturup uygulamayı o ortamda çalıştırmaya başlıyor ve zararlı yazılımın bir şey yapıp yapmadığını kontrol ediyor. Zararlı yazılımı geliştiren yazılımcı, sanal olarak oluşturulan Android ortamının hareket sensörünü tetiklemediğini tespit etmiş. Hareket sensörü devreye girince de zararlı yazılım kodlarını çalıştırmaya başlıyor.

Anubis zararlı yazılımı telefonunuza nasıl zarar verir?

Diğer zararlı yazılımların sizin ekranınıza göz atmak gibi kötü huyları var fakat Anubis direkt olarak bir keylogger olarak çalışıyor. Yani yazdığınız her şeyi kopyalayabiliyor ve ekran görüntüsü alabiliyor. Şu an 93 ülkede aktif olarak çalışan Anubis’in çok büyük bir veri tabanı olduğundan şüphemiz yok. Anubis’in özellikle banka bilgilerini sevdiğini bildiğimizi düşünürsek, belki de milyarlarca dolarlık bir veri tabanı oluşturmuş olabilir.

İşin Özeti ve çıkarılması gereken ders :  Ne indirdiğinize dikkat edin ve bir şey indirmeden önce tekrar düşünün.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.