Android Telefonlarda Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplerden telefon rehberinizi yedeklemeniz gerekebilir. Eğer Android işletim sistemine sahip bir cep telefonunuz varsa , rehber yedekleme işlemi aslında oldukça basittir. Yeni bir telefon aldığınızda, rehberinizde kayıtlı kişileri kolayca yeni cihazınıza taşımak istiyorsanız, bunu birkaç kolay adımda Android işletim sisteminde gerçekleştirebilirsiniz.

Android rehberi yedeklemeniz için önünüzde seçebileceğiniz bir kaç alternatif var. Bu alternatifler ;

1- Google Yedekleme sistemi kullanarak

2- İçe ve dışa aktarma yöntemi ile

3- Bulut sunuculara kaydetme

Google Yedekleme ile Android rehberi nasıl yedeklenir?

ilk adım olarak telefonunuzdan Ayarlar sekmesini bulmalısınız. Ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra burada Hesaplar & Senkronizasyon seçeneğine gelmelisiniz.

Android rehber yedekleme google senkronizasyon

Bu sekmeye tıkladığınızda, telefonunuzda kayıtlı olan çeşitli hesapları göreceksiniz. Bunların arasından Google hesabını bulmanız ve bu sekmeye tıklamanız gerekiyor.

Android rehber yedekleme google senkronizasyon 2

Google sekmesine tıkladığınızda karşınıza çeşitli Google uygulamalarını göreceksiniz. Bu ekranda Google sunucularına yedeklemek istediğiniz tüm bilgilerinizi görebilirsiniz. Bu seçenekler arasında Kişiler ya da Rehber olduğunu da göreceksiniz. Senkronize et seçeneğine tıklamanızla birlikte, bilgileriniz internet üzerine aktarılacaktır.

Android rehber yedekleme google senkronizasyon 3

Aktarma işlemi bittikten sonra yapmanız gereken tek şey,  yeni telefonunuz ile az önce aktarım yaptığınız google hesabınıza oturum açmak. Bu noktadan sonra tüm bu bilgilerinizi otomatik olarak, yeni cihaza aktarabilirsiniz.

Android rehber yedekleme google senkronizasyon 4

Android rehberi içe ve dışa nasıl aktarılır?

Bulut sunucular üzerinden Android rehber yedekleme işlemi yapmak istemiyorsanız, bir başka işlem daha var: İçe ve dışa aktarma. Bu yöntemle birlikte rehberinizdeki kişiler bir dosya halinde, istediğiniz bir yerde saklanabilir.

Android rehber yedeklenme içe dışa aktar

Bunu yapabilmek adına telefonunuzdaki Rehber uygulamasına tıklamalısınız. Daha sonra Rehber uygulamasındaki Ayarlar kısmına gitmelisiniz. Ayarlar sekmesine geldiğinizde karşınıza İçe ve Dışa aktarma kısmını göreceksiniz.

Android rehber yedeklenme içe dışa aktar 2

Telefon numalarınızı yeni telefonunuza aktarmak için ilk yapmanız gereken adım, eski telefonunuzdaki numaraları dışa aktarma olmalı. Eski telefonunuzda rehber ve ayarlar sekmesinden Dışa Aktar seçeneğini seçmelisiniz. Ardından telefon size numaraların nereye kaydedilmesi gerektiğini soracak. Burada SIM Kart ya da Hafıza Kartı seçeneklerini görebilirsiniz. Hangisini isterseniz seçtikten sonra işlemin tamamlanmasını beklemelisiniz.

Ardından kayıt ettiğiniz SIM Kartı ya da Hafıza Kartını yeni telefona takmalısınız. Yeni telefona bu kartı taktıktan sonra, yine Rehber uygulamasın gitmeli ve Ayarlar seçeneğinden İçe ve Dışa aktar yerine gelmelisiniz. Az önce dışa aktar yaptığınız bu numaraları bu kez içeri aktar seçeneği ile yeni telefona yükleyeceksiniz.

Bulut sunucular kullanılarak Android rehber yedekleme nasıl yapılır?

Google sunucuları dışında başka bulut sunucular üzerine bilgi kaydetmek de pekala mümkündür. Bunun için çeşitli bulut sunucu uygulamalarını kullanabilisiniz. Örneğin; Xiaomi modellerinden bir tanesini kullanıyorsanız, bilgilerinizi Xiaomi sunucuları üzerinde yedelemeniz mümkün. Diğer telefon üreticilerinin de kendi bulut sunucu servisleri bulunmaktadır.

Telefon üreticilerinin yanı sıra Microsoft ya da buna benzer büyük şirketlerin kendi sunucuları üzerine telefon rehberinizi aktarmanız mümkün. Hatta birçok GSM Operatörü de benzer hizmetler sunmaktadır.

Tüm bunlar için farklı yollar bulunduğu için kullandığınız bulut sunucu servisi üzerinden bu aktarma işleminin nasıl yapılacağına bakabilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.