ADSL VDSL ve VDSL2 Nedir ve Ne Fark Vardır ?

İnternete bağlanmak istediğinizde ilk duyacağınız kelimelerden biri modem kelimesidir. Bir İnternet başvuru merkezine gittiğinizde de internet bağlantısını yapacak olan modeminizin hangi alt yapıyı karşıladığını bilmeniz gerekiyor. İşte ADSL  VDSL ve VDSL2 kavramları da tam olarak burada hayatımıza giriyor. Ne olduğunu bilmediğiniz 3 ayrı kavram varken karşınızda bazı sorulara cevap vermeniz zor oluyor değil mi ? O halde bu yazımızda ADSL  VDSL ve VDSL2 kavramlarının ne olduğunu açıklayalım ve aralarındaki farkları anlatmaya çalışalım.

ADSL Nedir?

Önce ADSL ile başlayalım. Diğer seçeneklerle karşılaştırdığımızda en eski sistem budur. ADSL, açılımı asymmetric digital subscriber line (asimetrik dijital abone hattı) olan bir DSL bağlantı türüdür. ADSL bağlantısı, normal bakır kablo üzerinden telefon hattı ile sağlanır. Bu sayede özel bir hat kurulumu gerekmez ve diğer genişbant internet bağlantılarına göre hem daha eski hem de daha ucuzdur.

Bu bağlantı türü, internete erişmek için uygun maliyetli bir yol arayanlar tarafından tercih edilmeye açıktır. Küçük işletmeler tarafından da oldukça yoğun bir şekilde kullanıldığı görülür.

ADSL ile en fazla 24 Mbps hızında indirme yapılabilir; fakat bu hız kablo altyapınıza, santrale olan uzaklığınıza, ağın yoğunluğuna ve servis sağlayıcınızın verdiği hıza göre değişmektedir. ADSL2+, ADSL’in en son jenerasyonudur.

VDSL Nedir?

VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line Service) Çok Yüksek Bitrate’li Abone Hattı anlamına gelmektedir, ADSL bağlantısına benzer bir DSL bağlantı türüdür. ADSL’den 5 kat hızlı indirme hızına ve 10 kat daha hızlı gönderme (upload) hızına sahiptir.

VDSL ile ulaşabileceğiniz en yüksek upload hızı 60 Mbps’dir (ADSL’de olduğu gibi santrale yakınlığınız ve diğer etkenler etkilidir).

VDSL2 Nedir?

Zaman geçtikçe tabi ki VDSL de gelişmeye devam etti ve VDSL2 olarak hayatımıza güçlendirilmiş bir halde girdi.  Diğerlerinde olduğu gibi VDSL2’de bakır kablo altyapısını kullanır; fakat müşterinin binasındaki telefon kutusuna kadar fiber kablo çekilir. Ya da fiber kablo sokak başındaki kutuya kadar gelmektedir. Bu sayede 250 Mbps indirme hızı gibi yüksek hızlara ulaşılabilmesi sağlanır.

ADSL VDSL ve VDSL2 Arasındaki Farklar Neler?

Fark ettiğiniz üzere ADSL’in de VDSL’in de VDSL2’nin de desteklediği hızlar farklı. Bununla birlikte hepsinde en önemli faktörün altyapı olduğu görülüyor. Yani öncelikle internet altyapımız hangi bağlantı türünü destekliyor onu öğrenmeniz, bunu öğrendikten sonra bu bağlantı türlerine göre internet başvurusu yapmanız daha mantıklı olacaktır.

İnternet ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.