2019’un En İyi Arama Motorları

Arama motoru denilince hemen hemen herkesin kafa da ilk beliren arama motoru olarak “Google” gelebilir ama Google’ın rakibi olabilecek kadar önemli özelliklerle donatılan başka arama motorları da var.

Peki Dünya üzerinde bir çok arama motoru varken bazıları ön plana çıkaran özellikler sizce neler olmuştur ? Yani google dan önce piyasada yer alan arama motorları vardı bunlardan en önemlisi de Altavista idi ama zamanla google geriden geldi ve pazarın tek kelime ile sahibi oldu. Bir arama motoru seçerken insanlar genellikle arama motorunda üç temel özelliğin olup olmadığına baktığını söyleyebiliriz.  Bu temel özellikleri sıralamamız gerekirse ;

  • Alakalı sonuçlar.
  • Derli toplu, kullanıcı dostu bir arayüz.
  • Arama sonuçlarını genişletmek ya da daraltmak için kullanışlı seçenekler.

Bu yazımızda sizler için , 2019’un en iyi arama motorlarını listeliyoruz. Belki de bu yazıdan itibaren favori tarayıcınızı kullanmayı bırakabilir ve yeni bir tarayıcı kullanmaya başlayabilirsiniz. Hazır mısınız? İşte, 2019’un en iyi arama motorları!

1. Google

Google dünyanın en iyi arama motoru olarak biliniyor. Google, eski içerikler yerine yeni içerikleri tercih eder, blogları ve hizmetleri iyi bir şekilde sıralar, herhangi bir cihazdan erişilebilir. Google’ın iyi özelliklerinin yanı sıra kötü yanlarını da bilmeniz gerekir. Google “daha iyi hizmet verebilmek için” kullanıcılar hakkında bilgi toplar, çok sayıda içerik barındırır ve arama sonuçlarında öne çıkmak bu yüzden hayli zordur.

2.Yandex 

Google dan sonra en çok kullanılan arama motorları listesinde ikinci sıraya Rusya merkezli olan Yandex’i alabiliriz. Yandex özellikle Türkiye pazarına girebilmek için zamanında tv reklamlarına oldukça yüksek paralar dökmüş ve bunun da meyvalarını toplamıştır. Web site yapımcılarının kadim dostalarından olan Yandex , aynı google webmaster tools benzeri hizmetleri ile de site yapımcılarının yanında olmuştur.Şirketin amacı kullanıcıların sorularına doğrudan veya dolaylı cevap verebilmektir. Yandex.ru ana sayfası Rusya’da en çok ziyaret edilen internet sitesi olmuştur.

3. Duck Duck Go

Duck Duck Go kullanıcıların bilgilerini izlemez ya da saklamaz, aramalar hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Arama sonuçlarında tarihe yer verilmez, görsel arama sonuçları sınırlıdır ve arama sonuçları için filtrelendirme seçeneği bulunmaz.

4. Bing

Bing, Microsoft’un Google’dan ayrılma girişimi ve tartışmasız bugün en popüler ikinci arama motorudur. Bing daha çok eski sitelere değer verir ve arka plandaki görüntü oldukça ilham vericidir. Bing ne yazık ki Google’dan daha yavaş çalışır. Forumlar arama sonuçlarında diğer sitelere göre daha düşük rütbelidir.

5. Yippy

Yippy arama sonuçlarınızı en net şekilde verebilecek başka bir arama motorudur. İstenmeyen internet sitelerini engelleme, sonuçların arama sonucunda ön izlemesi ve benzeri özellikleri bulunur. Yippy, Google’dan çok daha düşük hızda çalışır ve reklam içerir.

6. Google Akademik

Google Akademik, Google’ın özel bir sürümüdür. Bu arama motoru, tartışmaları kazanmanıza yardımcı olacaktır. Google Akademik, bilim adamları ve akademisyenler tarafından incelemeye tabi tutulan bilimsel ve araştırma amaçlı akademik materyallere odaklanmaktadır. Arayüzü tanıdık ve kullanımı kolaydır, makaleleri daha sonra okumak için kaydedebilirsiniz.

7. Yahoo

Yahoo’da haberleri ve nelerin trend olduğunu görebilirsiniz. Arama, e-posta, burçlar ve hava durumu gibi şeylere ulaşabilirsiniz.  Arama sonuçlarında tarihe yer verilmez, ana sayfada çok fazla reklam vardır.

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.