%100 CPU Kullanımı Sorunu ve Çözümü

Windows’ta sıradan bir günde durduk yere işlemci kullanımınız bir anda aşırı yükselip, işlemci fanından çıkan garip sesler eşliğinde sizi ürkütmeye başlamış olabilir. Anlam veremediğiniz bu durum gerçekten çokta can sıkıcıdır. Bu durumla karşılaştığınızda bilgisayarınız CPU kullanımı sorunu çıkacağından bilgisayarınızda yavaşlama olacaktır ama dert etmeyin %100 cpu işlemci kullanımı sorununun birkaç farklı çözümü var ve burada çözümleri ele alacağız… 

Bu aşırı işlemci kullanımı bazen Windows’taki bazı ufak ince ayarlardan kaynaklanabiliyor. Ya da işin daha kötüsü sisteminizdeki virüslerden kaynaklanan bir sorun da olabilir. Eğer hiç bir yeri kurcalamadıysanız ve internette gezinmeye fazla zaman ayırıyorsanız muhtemelen 2. dediğimiz sizin için geçerlidir.  Bu yazımızda yüksek işlemci kullanımı sorununu ve yüksek RAM kullanımı sorununu birlikte çözeceğiz.

WmiPrvSE.exe Aşırı İşlemci Kullanıyor Çözümü

WMI Provider Host isimli bir program bilgisayarınızda sürekli çalışır vaziyette bulunuyor. Bu yazılım Windows’un Windows Management Instrumentation isimli uygulamasını temsil eder. Bu Windows yazılımı bazen sıkıntıya düşüp yüksek işlemci kullanımına yol açabilir. Eğer görev yöneticisinden kontrol ettiğinizde sizin bilgisayarınızda da bu yazılım çok fazla işlemci kullanıyorsa bu adımları takip edin.

Öncelikle Görev yöneticisini açıyoruz ve WmiPrvSE.exe’yi buluyoruz. İşlemcimizi ve RAM kullanımını bol keseden yapıyorsa bu arkadaşın bir problemi var demektir. İlk olarak bu yazılımı “Hizmetler”‘den uygulama adıyla bulup yeniden başlatmamız gerekiyor. Yeniden başlattığımız halde yüksek RAM ve işlemci kullanımı devam ediyorsa şu adımları deneyelim:

  • Başlatı açıp “Olay Görüntüleyicisi” yazıp olay görüntüleyicisi penceresini açalım.
  • Soldaki dizinlerden sırasıyla: “Uygulama ve Hizmet Günlükleri > Microsoft > Windows > WMI-Activity > Operational” dizinine geçiyoruz.
  • Karşımıza WMI servisinin olay günlüğü çıkacak, buradan kırmızı hata ikonu ile gösterilenlere tıklayıp istemci işlemci kimlik numarasını alıyoruz:

Yüzde Yüz işlemci Sorunu Çözüm

  • Bu istemci numarasını not edip görev yöneticisini açıp “Ayrıntılar” sekmesine geçiyoruz.
  • Buradan PID numarasına tıklayıp listeyi büyükten küçüğe doğru sıralarsak üstte not ettiğimiz istemci numarasını bulmamız kolaylaşır.
  • PID numarasına göre bulduğumuz programa sağ tıklayıp “Dosya konumunu aç” diyoruz, bu program işlemci kullanımımızı etkiliyor ve virüs olabilme ihtimali de var. Önce Google ile bu yazılımı kısa bir araştırıp, eğer Windows uygulaması olmadığına kanaat getirirsek bulduğumuz programı dikkatli bir şekilde kaldırıyoruz.

Bu yazılımın virüs olabileceği ihtimalinden bahsetmiştik. Bu yüzden her ihtimale karşı AdwCleaner tarzı bir anti virüs yazılımı ile bilgisayarımızı taratmalıyız.

Sistem Boşta İşlemi %100 İşlemci Kullanıyor Sorunu

Görev yöneticisini açtığımızda karşımıza %90 yada %100 oranında işlemci kullanımı yapan “Sistem Boşta işlemi” isimli Windows uygulaması çıkabilir. Bu da sizi korkutmasın, bu işlem ismi gibi sistemdeki boşta kalan işlemci kullanım oranını gösterir, yani dolayısıyla bu bir sorun değildir.

“svchost.exe” Fazla İşlemci Kullanıyor Sorunu

Görev yöneticisini açtığımızda “Ayrıntılar” sekmesine baktığımızda burada bir sürü svchost.exe’nin çalıştığını fark etmiştirsiniz. Peki bu svchost.exe ne yapıyor? svchost.exe Windows’un yazılımlarından biridir. Bazen ağınıza bağlanan tak çalıştır cihazların kontrolünü yapan bir servis olarak iş yapar, bazen de güncellemeleri yüklerken arka planda çalışır. Tak çalıştır cihazları arama özelliğini kapatırsak en azından kullanımını bir nebze azaltmış oluruz:

  • Denetim Masası > Ağ ve Internet > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Gelişmiş paylaşım ayarları’na giriyoruz.
  • Buradan “Ağ bulmayı kapat” seçeneğini işaretleyip, kaydediyoruz.

Windows svchost işlemci kullanımı sorunu

Yorum Bırakın

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açıktır.